• Co nowego w szkole?

            • Królowo Polski, Módl się za nami!

            • 3 maja w Kościele przypada uroczystość głównej patronki naszego kraju Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Aktu oddania państwa pod opiekę Matki Bożej dokonał w 1656 r. w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz. Odbyło się to po zwycięstwie nad Szwedami i po obronie Jasnej Góry. Król przyrzekł wówczas szerzyć cześć Matki Bożej, wystarać się w Stolicy Apostolskiej o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej oraz zająć się losem ciemiężonych pańszczyzną chłopów i zaprowadzić w kraju sprawiedliwość społeczną. Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem Królowej Polski dopiero w 1918 r., a więc po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Biskupi zaproponowali papieżowi 3 maja, aby podkreślić łączność tego święta z Sejmem Czteroletnim, a zwłaszcza z uchwaloną 3 maja 1791 roku pierwszą konstytucją polską. Po II wojnie światowej, w 1945 r., Episkopat Polski pod przewodnictwem kard. Augusta Hlonda odnowił na Jasnej Górze akt poświęcenia się i oddania Bożej Matce. W uroczystościach na jasnogórskich wałach wziął udział blisko milion Polaków. Ponowne oddanie się pod opiekę Najświętszej Maryi odbyło się w czasie Wielkiej Nowenny, będącej przygotowaniem do tysięcznej rocznicy chrztu Polski. Na apel prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego Episkopat Polski dokonał aktu odnowienia ślubów króla Jana Kazimierza 26 sierpnia 1956 r. Kard. Wyszyński nie był obecny na uroczystościach, ponieważ przebywał wtedy w więzieniu. Uwięzionego prymasa Polski symbolizował pusty tron i wiązanka biało-czerwonych kwiatów. 5 maja 1957 r. wszystkie diecezje i parafie oddały się pod opiekę Maryi. Kardynał Stefan Wyszyński 3 maja 1966 r., w obecności Episkopatu Polski i tysięcznych rzesz, oddał rozpoczynające się nowe tysiąclecie Polski w macierzyńską niewolę Maryi. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski główną patronką kraju i Niebieską Opiekunką naszego narodu. Królowo Polski, Módl się za nami!

            • Upamiętnienie powstania w getcie warszawskim

            • Na lekcji języka polskiego klasa II LO z nauczycielkami upamiętniła 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, które przeszło do historii jako największy akt sprzeciwu wobec Holokaustu. Następnie obejrzeliśmy film edukacyjny na motywach wspomnień Marka Edelmana – jednego z przywódców powstania – spisanych przez Hannę Krall i zamieszczonych w książce pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

            • Upamiętnienie Aleksandra Fredry (1793-1876)

            • Klasa 2 LO na lekcji języka polskiego upamiętniła Aleksandra Fredrę, który został wybrany na jednego z patronów 2023 r. W tym celu przypomnieliśmy sylwetkę tego znakomitego romantycznego komediopisarza, omówiliśmy działalność patriotyczną oraz zapoznaliśmy się z jego twórczością.

            • Integracja w Puszczy Białej

            • Trzy marcowe dni spędziliśmy poznając Kurpie w otulinie Puszczy Białej. Naszą siedzibę stanowiła zmodernizowana stuletnia kurpiowska chata. Wśród zieleniących się pól i łąk zawędrowaliśmy leśnymi duktami do Pułtuska. Poznaliśmy lokalizację jednego z najdłuższych rynków w Europie i urocze kamieniczki starego miasta wraz zespołem pałacowym Domu Polonii. Wieczorne pieczenie pizzy w piecu chlebowym, ognisko, długie rozmowy pozwoliły nam poznać się lepiej i wzmocnić koleżeńskie więzi. Jako mieszczuchy odkrywaliśmy wiejskie klimaty i zapachy :)

            • Wielki Post

            • Koronka do Miłosierdzia Bożego

              W Wielkim Poście nasza wspólnota szkolna codziennie spotyka się na modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego. To modlitwa, którą sam Jezus Chrystus przekazał św. s. Faustynie wraz z obietnicą, że kto będzie odmawiał Koronkę, dostąpi wielkiego miłosierdzia w godzinę śmierci. Jest modlitwą na przebłaganie i uśmierzenie gniewu Bożego. Odmawiający ofiarują Bogu Ojcu „Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo” Jezusa Chrystusa na przebłaganie za grzechy swoje, bliskich i całego świata. Zjednoczeni z ofiarą Jezusa, odwołujemy się do tej miłości, jaką Ojciec niebieski darzy swego Syna, a w Nim wszystkich ludzi. W tej modlitwie prosimy również o „miłosierdzie dla nas i całego świata”. Minęło 21 lat - 12 stycznia 2023 roku - od kiedy Polska otrzymała specjalny przywilej. Każdy, kto odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego i zachowa odpowiednie warunki, otrzyma odpust zupełny. Zezwolenie to było odpowiedzią Stolicy Apostolskiej na prośbę Prymasa Polski ks. kard. Józefa Glempa.

            • Podziękowania

            • "Trzeba życzliwości i dobroci, aby pomagać.
              Trzeba wielkości ducha, aby pomagać bezinteresownie.
              Trzeba odwagi, aby nie zważając na przeszkody,
              wytrwale i do końca wyciągać przyjazną dłoń."

              Tymi słowami podziękowała nam Dyrekcja Domu Pomocy Społecznej Kombatant (w imieniu swoim i mieszkańców placówki), gdzie w grudniu zawieźliśmy Świąteczną Paczkę. Do osób starszych trafiły środki higieny, kosmetyki, pluszaki oraz aniołki.

            • Szkolny turniej tenisa stołowego

            • W ostatnim tygodniu przed świętami w naszym liceum  odbył się szkolny turniej tenisa stołowego.  Turniej został zorganizowany przez p. Annę Bicką. Do rywalizacji sportowej stanęli prawie wszyscy uczniowie klasy 1 i 2 LO, aby sprawdzić swoje umiejętności gry.  W zawodach wzięło udział 18 uczniów. Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji 4 stoły, przy których zaangażowano 4 sędziów. Wraz z nauczycielami wf czuwali oni nad prawidłowym przebiegiem zawodów. W każdej z grup zawodników do końca toczyły się zacięte rozgrywki o zwycięstwo w turnieju, a emocje udzielały się nawet doświadczonym graczom.

              Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników -  oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play.

              Najlepszymi okazali się:

              I MIEJSCE - Krzysztof kl. 2 LO

              II MIEJSCE  - Paweł kl. 2LO

              III MIEJSCE – Franciszek kl. 1LO

              Gratulujemy!

              Dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w turnieju. Tym samym zapraszamy do brania udziału w kolejnych imprezach organizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego.

            • Biologia i geografia - rozszerzenie

            • Fakultety z geografii i biologii w naszej szkole to solidne przygotowanie do matury rozszerzonej z tych przedmiotów.
              Dobre przygotowanie do matury realizujemy poprzez poświęcanie nauce tych przedmiotów dużej ilości czasu, tylko wtedy możemy liczyć na efekty.
              Podczas lekcji oprócz przekazywanej w formie wykładu i/lub  pogadanki wiedzy, rozwiązujemy zadania  otwarte i zadania  testowe zamknięte na poziomie maturalnym i na poziomie wiedzy niezbędnej do podjęcia studiów kierunkowych. Na lekcjach wykorzystywane są też prezentacje, filmy, tematyczne strony internetowe, uczniowie otrzymują rysunki ułatwiające zdobywanie nowych wiadomości.

               

            • Świąteczny szkolny turniej tenisa stołowego

            • Zapraszam wszystkich chętnych uczniów klas licealnych do udziału w turnieju tenisa stołowego. Będzie to świetny sprawdzian swoich umiejętności z zakresu gry, współzawodnictwa sportowego oraz czas dobrej współpracy i zabawy. Życzę wszystkim uczestnikom turnieju powodzenia! Na zwycięzców czekają zimowe nagrody. Regulamin oraz system rozgrywek przedstawię na wspólnej lekcji w środę 7.12.2022r., kiedy to zaczniemy nasze sportowe zmagania.

            • Lekcja języka polskiego w Muzeum Narodowym

            • Biblia w obrazach

              Z klasą II i I LO udaliśmy się na spotkanie dziełami obrazującymi sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Powtórzyliśmy najważniejsze tematy zaczerpnięte z Pisma Świętego oraz omówiliśmy różnorodne sposoby przedstawiania ich w sztuce.

            • Lekcja języka polskiego w Muzeum Narodowym

            • Sztuka klasycystyczna vs sztuka romantyczna

              Z klasą II LO udaliśmy się na spotkanie z malarstwem przełomu XVIII i XIX w. Zastanowiliśmy się, jak rozróżnić sztukę klasycyzmu i romantyzmu. Przeanalizowaliśmy najważniejsze podobieństwa i różnice między stylami i światopoglądami tych epok. Przekonaliśmy się, że ich opozycyjność wcale nie jest taka oczywista.

            • Lekcja języka polskiego w Muzeum Narodowym

            • Sztuka grecka i rzymska

              Z klasą II i I LO udaliśmy się na spotkanie do galerii sztuki starożytnej. Poznaliśmy m.in. porządki architektoniczne i style w greckim malarstwie wazowym. Przyjrzeliśmy się rzymskim kopiom dzieł greckich rzeźbiarzy, takich jak Fidiasz, Poliklet i Lizyp. Porozmawialiśmy o tym, jaki wpływ na literaturę, sztuki plastyczne, filozofię i politykę zachodniej cywilizacji miała kultura antyczna

            • W blasku średniowiecza

            • Lekcja języka polskiego w Muzeum Narodowym. Z klasą II LO udaliśmy się na spotkanie w galerii sztuki średniowiecznej. Obejrzeliśmy sztukę sakralną, nastawy ołtarzowe, rzeźby polichromowane, malarskie cykle narracyjne i przykłady rzemiosła artystycznego. Wspólnie zastanowiliśmy się nad źródłami literackimi tych dzieł i nad postrzeganiem świata przez ludzi średniowiecza. Omówiliśmy również cechy stylów gotyckiego i romańskiego.

            • Koncert "Pożegnanie lata"

            • Zapraszamy na wrześniowy KONCERT pod tytułem POŻEGNANIE LATA, który odbędzie się w czwartek 22 września 2022 roku, o godzinie 16.00 w dolnym kościele (wejście z tyłu kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła przy ulicy Chłodnej 9).

              Wrzesień to kalendarzowy miesiąc wrzosów, nastraja refleksją po wakacjach i właśnie w porze odchodzących promieni słonecznych zapraszamy Państwa na wspólnie spędzony czas przy muzyce, ciastku, kawie czy herbacie.

              Koncert aranżuje pani Małgorzata Godlewska wraz z chórem szkolnym - Pan od muzyki (uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej nr 7) - oraz solistami z zewnątrz pracującymi pod Jej okiem.

              Podczas koncertu usłyszymy zróżnicowane stylistycznie znane przeboje muzyki rozrywkowej m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Wojciecha Kilara, Celine Dion, Barbry Streisand.

              Jako gwiazda wystąpi Małgorzata Toczyska (sopran) w utworze I feel pretty (West Side Story).

              Chór szkolny wykona m.in. dwa utwory zwycięskie w tegorocznym konkursie TULIPANADA 2022.

            • XX Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Jasna Góra.

            • 15 września 2022 roku wzięliśmy udział w Forum Młodzieży Szkół Katolickich na Jasnej Górze. Prelegentem spotkania był ks. bp Rafał Markowski, a świadectwem swojej życiowej drogi podzielił się z nami między innymi aktor Michał Koterski. Mieliśmy okazję spotkać liczne reprezentacje koleżanek i kolegów z katolickich szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Wspólnie uczestniczyliśmy w Adoracji Najświętszego Sakramentu, Eucharystii w Bazylice Jasnogórskiej, którą celebrował i homilię wygłosił ks. bp. Marek Mendyk. Na koniec wzięliśmy udział w zawierzeniu młodzieży Matce Bożej. Mamy nadzieję na liczne owoce tego spotkania tak w ujęciu indywidualnym, jak i naszej wspólnoty.

            • Śladami Oświecenia

            • Lekcja języka polskiego w terenie - z klasą II LO odwiedziliśmy m.in. Plac Żelaznej Bramy, który na przełomie XVII i XVIII w. był prywatnym miasteczkiem Wielopolem. W XVIII w. część terenu wykupiła rodzina Radziwiłłów i wybudowała tam pałac. Następnie przespacerowaliśmy się do Ogrodu Saskiego, który pierwotnie był ogrodem przy pałacu Saskim. Od połowy XVIII w. został udostępniony mieszkańcom Warszawy stając się pierwszym publicznym parkiem w mieście.

            • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/23

            • Serdecznie zapraszamy Uczniów i Rodziców na uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023, które odbędzie się w czwartek 1 września 2022 r.

              O godz. 10.00 Msza św. w kościele na ul. Chłodnej 9 (Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła).

              Po Mszy św. uczniowie Liceum oczekują na wychowawców przed nowym budynkiem szkoły przy ul. Chłodnej z wejściem od strony Skweru Sybiraków (za budynkiem parafii ul. Chłodna 9).

               

              Dyrekcja wraz z Gronem Pedagogicznym

            • Kraków. Wieliczka.

            • W dniach 25-27 maja 2022 roku gościliśmy w Krakowie i Wieliczce. Zapoznawaliśmy się z bogatą historią miasta i dniem codziennym krakowian. Chłonęliśmy atmosferę Rynku Głównego z pięknie kwitnącymi właśnie akacjami. Wysłuchaliśmy hejnału i podziwialiśmy Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli Bazylikę Mariacką z ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice podtrzymujące tradycje kupieckie, Wieżę Ratuszową, Kościół Św. Wojciecha, Pomnik Adama Mickiewicza, Bramę Floriańską i Barbakan. Dotarliśmy do Zamku na Wawelu i bulwarów nad Wisłą. Smok obszedł się z nami łaskawie. I wyjątkowo ogniem nie zionął. Spacerowaliśmy Plantami, które otaczają krakowską starówkę cennym pierścieniem zieleni – to pamiątka po rozebranych murach miejskich. Wędrowaliśmy ulicami Krakowa i podziemiami schodząc pod powierzchnię do Muzeum – Rynek Podziemny. A w nim podziwialiśmy monety, ceramikę, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne potwierdzające wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim rynku oraz zachowane fragmenty średniowiecznych brukowanych dróg. Gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał – wszystko, co zagubiło się mieszkańcom na przestrzeni stuleci - teraz przybliżyło nam warunki życia w dawnym Krakowie. Z Kopca Kościuszki obserwowaliśmy panoramę miasta, a wystawa przybliżyła nam życie i działalność Tadeusza Kościuszki. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest najstarszym tego rodzaju w naszym kraju, spędziliśmy miło czas eksplorując florę z wielu zakątków świata z różnych stref klimatycznych. Szczególne wrażenie zrobiły na nas długie chodniki i olbrzymie komory kopalni soli w Wieliczce. Pani Przewodnik ciekawie zapoznała nas z historią miejsca, technikami wydobywania soli na przestrzeni wieków, jej rodzajami i dniem współczesnym Wieliczki.

            • Lider Przyjaznej Edukacji

            • W naszym liceum młodzież nie tylko zdobywa wiedzę i umiejętności, pogłębia je w wybranych przez siebie dziedzinach, ale także ma możliwość rozwijania osobowości w środowisku życzliwym i wspierającym. Jest dla nas ważne, aby inspirować i wskazywać kierunki, nie zawsze oczywiste, ale wartościowe i wzbogacające. Jest nam bliskie przekonanie, że w środowisku przyjaznym, zorientowanym na pomoc w osiąganiu wyznaczonych celów, nasi uczniowie osiągają sukcesy. W naszej szkole uczeń tworzy swój indywidualny PLAN EDUKACYJNY, na który składają się wybory zgodne z zainteresowaniami, potencjałem i dalszymi zamierzeniami. Miło nam poinformować, że nasze starania zostały dostrzeżone i docenione przez niezależnych ekspertów, co tym bardziej zobowiązuje nas do dalszych starań, aby tytuł Lidera Przyjaznej Edukacji pozostał z nami na dłużej. Dziękujemy.