• Co nowego w szkole?

            • 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            • [… dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha, niniejszą konstytucję uchwalamy…]​

              Dnia 3 Maja obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Akt ten przyjęto z entuzjazmem pod hasłem ,,Król z narodem, naród z królem". Była to pierwsza konstytucja w Europie, a druga na świecie.

              Uczeń klasy II na lekcji historii przygotował prezentację.

            • Filary kształcenia humanistycznego (6)

            • SZTUKA PISANIA

              Umiejętności retoryczne znajdują swoje odzwierciedlenie w kompetencjach redaktorskich. Dlatego uczeń poznaje odpowiednią strukturę tekstu, rozumie model, według którego powinien tworzyć własną pracę i zachowuje logikę argumentacji. Próbuje z dystansem patrzeć na własny tekst, aby nauczyć się poprawiać własne błędy. Uczeń ćwiczy pisanie tekstów argumentacyjnych, co wymaga precyzyjnego formułowania własnego stanowiska i odpowiedniego doboru rzeczowych argumentów.

            • Święto Chrztu Polski

            • Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”. Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.

              Uczcijmy to święto poprzez wywieszenie flag na swoich budynkach. To nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej ojczyźnie, ale też w trudnym czasie pandemii koronawirusa nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach.

            • Droga Krzyżowa 2021

            • W  ostatnim dniu przed przerwą świąteczną katecheci - P. Agnieszka i br. Jose oraz o. Emilio zaprosili uczniów, nauczycieli, rodziców na Drogę Krzyżową. Mogła się ona odbyć tylko on-line. Uczniowie poszczególnych klas mieli wyznaczone zadania jako lektorzy podczas nabożenstwa. Było bardzo uroczyście. Tą Drogą Krzyżową rozpoczął się Wielki Tydzień.

            • Nasi licealiści o szkole.....

            • "To liceum oferuje każdemu uczniowi pomoc nauczycieli potrzebną do osiągania oczekiwanych celów w nauce, a obecność kameralnych klas pozwala na bardziej bezpośrednie i zindywidualizowane  podejście nauczyciela do ucznia. Kwestie wychowawcze też zajmują znaczącą rolę, jako że wychowawca skupia się na odpowiednim rozwoju ucznia i jego samorealizacji. Uczęszczanie do tej szkoły daje  możliwość pomyślnego ukończenia liceum z pewnością siebie i z ambicjami na przyszłość". 

              "Moim zdaniem największą zaletą tej szkoły jest indywidualne podejście do ucznia i mało osób w klasie. Przez to nie jesteśmy dla nauczycieli tylko numerkami w dzienniku jak to wygląda w publicznych szkołach".

              "Odkąd ja przeniosłam się do szkoły na Ogrodowej minęło bardzo niedużo czasu, ale mogę powiedzieć o niej już niejedną dobrą rzecz. Obecnie jestem w drugiej klasie liceum i poprzednie półtora roku spędziłam w dużym, publicznym liceum w Warszawie. Przeniesienie się tutaj było jedną z moich lepszych decyzji. Nauczyciele traktują nas poważnie i są bardzo serdecznymi i wyrozumiałym ludźmi, którzy dbają o naszą edukację, ale również przekazują wartości, którymi, idąc do tej szkoły, chcemy się kierować. Małe klasy, a przynajmniej taka do której ja trafiłam (9 osób), jest zdecydowanie sprzyjającą rzeczą przede wszystkim właśnie w czasie pandemii. Nie wiem jeszcze, jak wszystko to będzie wyglądać po powrocie do stacjonarnego nauczania, ale jestem pewna, że będzie tylko lepiej".

            • Filary kształcenia humanistycznego (5)

            • ROZWÓJ CZYTELNICTWA

              W naszej szkole panuje atmosfera przyjazna czytaniu. Uczniowie noszą ze sobą książki – nie tylko lektury. Wbrew statystykom nasi wychowankowie czytają zadane im teksty, by potem wraz z rówieśnikami i nauczycielem odkrywać w nich zaskakujące treści. Analiza tekstu wymaga rzetelnego warsztatu metodycznego, który uczeń opanowuje zarówno podczas samodzielnej pracy na źródle, jak i podczas dyskusji (ważnego elementu w procesie kształcenia).
              Tworzymy autorską listę lektur, która pozwoli młodemu człowiekowi konfrontować się z wyzwaniami współczesności. Wskazujemy problemy, jakie niesie ze sobą dorosłość. Dyskutujemy otwarcie na trudne tematy, dając uczniom szansę w wolności wyrazić własne zdanie. Jednocześnie pokazujemy rozwiązania problemów w duchu antropologii chrześcijańskiej.

            • Filary kształcenia humanistycznego (4)

            • ESTETYKA SŁOWA (OBRAZU I MUZYKI)

              W procesie kształcenia retorycznego obok zawartości merytorycznej wypowiedzi filarem jest sposób przekazu, a zatem dobór środków językowych. Współcześnie zadanie to wydaje się wyjątkowo trudne, ponieważ wzorce pop-kulturowe nie mogą służyć jako autorytety językowe. By rozwinąć wrażliwość estetyczną w sferze mowy ojczystej, najpewniejszą drogą jest rozbudzanie zamiłowania do słowa pisanego.
              Drugim filarem rozwoju kompetencji estetycznych jest obcowanie ze sztuką klasyczną i awangardową, co ma pomóc wykształcić młodemu użytkownikowi kultury potrzebę poszukiwania piękna poza obszarem pop-kultury promującej bolesną brzydotę lub niepokojący kicz. Uczeń obcując ze sztuką, uczy się wrażliwości na piękno i rozwija kompetencje estetyczne.

            • Chemia jest fajna

            • Chemia uczy przydatnych w życiu umiejętności. I tych skomplikowanych, acz bardzo obecnie potrzebnych, np. w jaki sposób otrzymać szczepionkę przeciw Covid-19, i tych prostszych, na użytek codzienny, np. w jaki sposób usunąć plamę po soku pomidorowym z ulubionych spodni. Współczesne badania w dziedzinie chemii mogą prowadzić do powstania nowych technologii, które przysłużą się, w mniejszym lub większym stopniu, wszystkim mieszkańcom Ziemi. Jednakowoż nawet najdłuższa podróż – jak głosi chińskie przysłowie – zaczyna się od postawienia pierwszego kroku. Ma to miejsce w placówce edukacyjnej, być może takiej, jak ta!

              Szkoła jest idealnym miejscem, aby rozpocząć przygodę z chemią. Nawet jeśli będzie to krótkotrwała interakcja, to pozostawi swój ślad na długie lata, ponieważ wytrenuje mózg, aby lepiej rozumiał otaczającą nas rzeczywistość. Wraz z szerzeniem się fałszywych informacji w mediach społecznościowych, rozumowanie oparte na logicznym myśleniu pomoże w podejmowaniu świadomych decyzji. Czy ten film jest prawdziwy, czy też fałszywy? Czy produkt będzie działał zgodnie z reklamą, czy jest to ewidentne oszustwo?

              Chemia jest w dużej mierze nauką eksperymentalną. Każdy z nas codziennie wykonuje doświadczenia chemiczne np. podczas gotowania. Wielu z nas ma swój sekretny przepis na ulubione danie. Być może mowa o Tobie… Być może nadszedł czas na kolejny krok. Dlaczego by nie zamienić kuchni na pracownię chemiczną? Jest tyle pytań, które nie doczekały się jeszcze odpowiedzi. Np. jak wytwarzać tanią i nieszkodliwą dla otoczenia energię elektryczną? Tutaj dochodzimy do sedna sprawy, czyli do tego, co Nasza Szkoła proponuje przyszłym jej podopiecznym. Oferta jest następująca:

              Serdecznie zapraszamy na zajęcia z chemii eksperymentalnej. Zestaw dociekań laboratoryjnych został starannie dobrany. Eksperymenty nie są ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Masz wybuchowy charakter? Lubisz kolory? Dobrze trafiłeś… Początkujący naukowcy będą odkrywać i badać zjawiska naturalne poprzez obserwacje, eksperymenty i twórczą zabawę. Szkoła nie jest tylko miejscem, które trzeba zaliczyć, aby wejść w dorosłe życie; to część życia.

              Przewiduj, obserwuj, wyjaśniaj! Ta strategia jest użytecznym podejściem do badania zmian, które zachodzą, gdy różne substancje są mieszane w celu utworzenia zupełnie nowych połączeń chemicznych. Proponowana aktywność w dziedzinie chemii może być niepowtarzalną okazją do rozpoczęcia myślenia w nieco inny sposób! Interakcje z naturą zwykle prowadzą do zwiększenia poziomu adrenaliny we krwi. Dzieje się tak, ponieważ tworzy się rodzaj pozytywnej pętli sprzężenia zwrotnego, w którym sukces karmi się sukcesem. Entuzjazm i pasja są, nomen omen, zaraźliwe. Nie ma co do tego wątpliwości!

            • Filary kształcenia humanistycznego (3)

            • UMIEJĘTNOŚĆ PROWADZENIA DYSKUSJI

              Kolejnym elementem kształcenia klasycznego jest umiejętność kulturalnego prowadzenia dyskusji. Dyskusja wymaga znacznie większej dyscypliny myślowej niż monolog, ponieważ zakłada umiejętność reagowania na argumenty oponenta. Dlatego uczniowie poznając sposoby argumentacji, uczą się odróżniać argumentację rzeczową od mechanizmów manipulacji. W kameralnych warunkach stwarzamy atmosferę sprzyjającą nauce dyskusji. Pozwalamy młodemu człowiekowi konfrontować się z wyzwaniami współczesności. Wskazujemy problemy, jakie niesie ze sobą dorosłość. Dyskutujemy otwarcie na trudne tematy, dając uczniom szansę w wolności wyrazić własne zdanie. Jednocześnie pokazujemy rozwiązania problemów w duchu antropologii chrześcijańskiej.

            • Filary kształcenia humanistycznego (2)

            • RETORYKA

              Kierując się zasadami kształcenia antycznego, uczymy podstawowych zasad retorycznych (sposób przekazu treści, struktura wypowiedzi, kontakt ze słuchaczem). Uczeń odpowiednio poprowadzony w zakresie kompetencji retorycznych wkracza na uczelnię oraz na rynek pracy bez lęku przed wystąpieniami publicznymi.

            • Filary kształcenia humanistycznego (1)

            • KRYTYCZNE MYŚLENIE

              W naszej szkole uczymy młodzież wyciągania wniosków, analizy tekstów literackich i historycznych tekstów źródłowych. Ogromną wagę przykładamy do definiowania pojęć – umiejętności, która wymaga analizy zjawisk nas otaczających, rozumienia struktury własnej wypowiedzi, a co najważniejsze przeprowadzenia syntezy. Uczymy również stosowania zasad logiki formalnej na poziomie formułowania myśli, a dla zainteresowanych wprowadzamy elementy logiki formalnej.

            • ZWOLNIENI Z TEORII

            • Uczniowie naszego liceum zaangażowali się w tworzenie ambitnych projektów społecznych dzięki platformie „Zwolnieni z teorii” (https://zwolnienizteorii.pl/). To przestrzeń, w której uczniowie mogą zdobywać praktykę stając się młodymi project managerami. Partnerami „Zwolnionych z teorii” są liczące się na rynku firmy i instytucje, m.in. Allegro, ING, pracuj.pl oraz Google, które zapewniają eksperckie wsparcie, szkolenia, porady prawne czy np. chmury obliczeniowe. Uczestnicy uczą się jak zdobywać partnerów biznesowych, jak planować działania oraz planować budżet. Na każdym kroku projektu pomaga im Mentor – starszy kolega, który ma już doświadczenie w zarządzaniu projektami. Każdy, kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Najlepsi mają szansę na zdobycie “Złotych Wilków”. Każdy, kto dotrze do końca, odbiera międzynarodowy certyfikat zarządzania projektami zgodny ze standardami międzynarodowego instytutu Project Management Institute. PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tysięcy kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu.

            • Geografia rozszerzona

            • Fakultety w naszej szkole to solidne przygotowanie do matury rozszerzonej z tego przedmiotu, dużo się uczymy i pracujemy na lekcji i w domu. Efekt zależy od systematycznej pracy. Podczas lekcji oprócz przekazywanej w formie wykładu oraz w czasie pogadanki wiedzy, rozwiązujemy zadania  otwarte i zadania  testowe zamknięte na poziomie maturalnym i na poziomie wiedzy niezbędnej do podjęcia studiów kierunkowych. Podczas lekcji wykorzystywane są też prezentacje, filmy, odpowiednie strony internetowe, uczniowie otrzymują notatki oraz rysunki ułatwiające zdobywanie nowych wiadomości.

            • InstaLing

            • Mając na uwadze jak ważna jest systematyczna nauka słówek, zgłosiłam klasę II LO do kolejnej edycji programu InstaLing (https://instaling.pl/). To darmowa aplikacja do szybkiego przyswajania słownictwa. Jak działa? Nauczyciel wprowadza do systemu słówka, które uczniowie powinni przyswoić. Każde słówko jest użyte w przykładowym zdaniu, a więc podczas nauki „łapiemy” jego kontekst, co zdecydowanie podnosi szansę na lepsze zapamiętanie. Co więcej, aplikacja podaje uczniowi do przećwiczenia słówka, które ćwiczył już kilka dni temu, aby sprawdzić rzeczywistą znajomość i jeszcze bardziej utrwalić pisownię oraz brzmienie. Nauczyciel widzi postępy ucznia w dokładnych raportach: ma podgląd na systematyczność, ilość dobrze przyswojonych słówek oraz wie z czym uczniowie mają jeszcze problem.

              Beata Zaborowska

            • Na języku hiszpańskim...

            • W naszym liceum prowadzimy lekcje języka hiszpańskiego na różnych poziomach zaawansowania. Na zajęciach uczymy się języka jak również poznajemy zagadnienia dotyczące tego obszaru językowego takie jak kultura i obyczaje.  Uczymy się słownictwa obejmującego różne dziedziny życia takie jak, między innymi: rodzina, dom, szkoła, sport. Różne techniki nauczania  uatrakcyjniają zajęcia i pozwalają na rozwijanie wszystkich umiejętności związanych z uczeniem się  języka: mówienie, słuchanie, pisanie. Bardzo ważnym aspektem działalności szkoły są wyjazdy w ramach wymiany językowej do Hiszpanii. Jeśli sytuacja i okoliczności na to pozwolą, taka możliwość zaistnieje w przyszłości.

            • Dzień Odkrywców Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego

            • Rok temu Dzień Odkrywców Kampusu Ochota został odwołany w ostatniej chwili z powodu wybuchu pandemii, ale w tym roku powracamy uzbrojeni w odpowiednie narzędzia, żeby online zaprezentować Państwu Kampus Ochota UW wraz z jego pięcioma wydziałami: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki.

              Transmisję ze studia DOKO rozpoczniemy o godz. 10:00 panelem interdyscyplinarnym Co piszczy na Ochocie?, a potem zmierzymy się z naukowymi pojęciami podczas quizu ,,Mistrz mowy naukowej’’. Tak jak w poprzednich latach zapraszamy do wysłuchania wykładów popularnonaukowych, wzięcia aktywnego udziału w warsztatach i pokazach, a wszystko to w domowym zaciszu z kubkiem ulubionej herbaty! Liczymy, że nowa, zdalna forma dostarczy co najmniej tyle samo pozytywnych naukowych emocji, co stacjonarne zajęcia poprzednich edycji.

              Ponieważ DOKO odbędzie się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, na przygotowanych zajęciach wielokrotnie będzie można usłyszeć o liczbie pi i jej nieoczekiwanych zastosowaniach, nie tylko w matematyce i fizyce.

              Od dziekanów, studentów i pracowników UW będzie można uzyskać wszelkie informacje o studiowaniu na Kampusie, również w nowej, zdalnej formie.

              Informacje o szczegółowym programie i aktualnościach można znaleźć na stronie wydarzenia doko.mimuw.edu.pl oraz na facebook.com/DOKOUW. W dniu wydarzenia na stronie doko.mimuw.edu.pl znajdziecie linki do poszczególnych atrakcji i do transmisji głównej.

              Wszelkie pytania prosimy kierować na adres doko@mimuw.edu.pl.

              W imieniu komitetu organizacyjnego DOKO’2021

              Agata Meissner

              Wydział Fizyki

              Uniwersytet Warszawski

            • Wielki Post

            • Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych;jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartekprzed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tradycyjnie trwa 40 dni na pamiątkę 40-dniowego postu Jezusa Chrystusa na pustyni.

            • Podziękowania mikołajkowe od uczniów LO dla nauczycieli

            • Z okazji Mikołajek chcielibyśmy podziękować naszym nauczycielom za trud wkładany w naszą naukę i bardzo dobre przygotowywanie nam zajęć pomimo ciężkiej sytuacji w Polsce. W oczekiwaniu na Boże Narodzenie, chcielibyśmy podczas adwentu życzyć przede wszystkim zdrowia, również waszym najbliższym. Mamy nadzieję, że wszystko w najbliższych miesiącach się zakończy i ze zniecierpliwieniem oczekujemy na powrót do szkoły. Szczęść Boże!

              Uczniowie LO