• Co nowego w szkole?

            • Pożegnanie klasy trzeciej 2022

            • 29 kwietnia 2022 roku świętowaliśmy zakończenie edukacji naszych licealistów. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafii św. Andrzeja Apostoła. Eucharystię odprawił ks. dr Zbigniew Badowski wraz z o. Emilio naszym Asystentem Kościelnym. W kazaniu podkreślił, że jedną z najpiękniejszych cech człowieka jest wdzięczność. Zachęcił młodzież do wdzięczności za minione lata edukacji szkolnej. „Człowiek chce być mądry, poznawać świat. Ale sama mądrość nie wystarczy. Nawet człowiek mądry, inteligentny, jeżeli będzie zły, wyrządzi szkodę sobie, społeczeństwu. Konieczna jest więc mądrość połączona z dobrocią serca” – mówił ks. Badowski. Podkreślił, że trzeba wiele wysiłku włożyć, aby stawać się człowiekiem dobrym i że nieustannie musimy dokonywać wyborów moralnych, między dobrem a złem. Dlatego potrzeba pracy nad sobą, co jest zadaniem na całe życie.

              Po Mszy św. nastąpiło rozdanie świadectw i nagród. Dyrektor Katolickiego Zespołu Edukacyjnego życzył, aby absolwentom nigdy nie zabrakło  mądrości i miłości, aby umieli rozwiązywać problemy i zawsze przyświecała im myśl patrona liceum bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Zło dobrem zwyciężaj”. – Kiedy będziemy wszystkie sprawy rozwiązywać z miłością, wiarą i nadzieją, to ten świat będzie o wiele piękniej wyglądał. Wychowawczyni klasy maturalnej życzyła, aby odnaleźli swoją drogę, byli szczęśliwi w tym, co będą robić w życiu. Podziękowała za dzielenie się z nią swoim światem, za każdą rozmowę, każdy uśmiech. Z kolei rodzice podziękował nauczycielom za zaangażowanie i cierpliwość, aby jak najlepiej przygotować uczniów do matury. „Mam nadzieję, że młodzież doceni, jak wspaniałych nauczycieli miała” – zaznaczył przedstawiciel rodziców. Maturzystów żegnała młodzież z klas młodszych: „Wierzymy, że przyjaźnie i nauka wyniesione ze szkoły zostaną z wami na całe życie. Włożyliście dużo wysiłku w dobre przygotowanie się do matury i liczymy, że to zaowocuje dobrymi wynikami. Będziemy ciepło o was myśleć i trzymać kciuki na egzaminie” – mówił przedstawiciel klasy pierwszej. Na koniec głos zabrali też sami maturzyści, dziękując nauczycielom i rodzicom. Specjalne podziękowania skierowali do Pana Dyrektora, który – jak się wyrazili - „potrafi zrozumieć człowieka, wysłuchać, doradzić”.

            • Pomoc rodzinom z Ukrainy

            • Wiele rodzin z Ukrainy znajduje się w tej chwili w trudnej sytuacji. Możemy pomóc 3-osobowej rodzinie: 7-miesięcznemu Markowi oraz jego rodzicom: mamie Lubie i tacie Saszy, którzy są w drodze do Warszawy. Zbiórka trwa do piątku 4 marca.

              Szczegóły znajdują się na załączonym plakacie.

            • Jesteśmy z Wami!

            • Jesteśmy solidarni z Ukrainą!

              Nasza szkoła w najbliższym tygodniu będzie organizowała akcję pomocy.

              Szczegóły w poniedziałek 28 lutego.

            • Komiks matematyczny

            • Pozostając w tematyce komiksowej - klasa 1 LO gościła na lekcji Pana Łukasza Maciejewskiego - nauczyciela matematyki w Liceum Ogólnokształcącym oraz wykładowcę na Politechnice Warszawskiej, który przybliżał nam tajniki powstawania komiksu matematycznego.

            • Lekcja biblioteczna - historia komiksu

            • W ramach zajęć z języka polskiego klasa 1 LO ponownie zawitała do biblioteki na ul. Chłodnej. Tym razem tematem przewodnim zajęć była historia komiksu. Z zainteresowaniem zapoznaliśmy się m.in. z komiksem o Janie Pawle II uwiecznionym na zdjęciu.

            • Wyjście do kina

            • Niedawno klasy I i III naszego liceum miały okazję obejrzeć film pt. Fatima Chociaż wszyscy słyszeliśmy o wydarzeniach z przed ponad 100 lat, sposób w jaki została przedstawiona historia trójki pastuszków pozwoliła nam wczuć się w klimat tamtych wydarzeń. Dla wielu z nas film ten był również przeżyciem duchowym.

              Polecamy

            • Lekcja biblioteczna "Historia pisma"

            • Klasa I liceum na lekcji bibliotecznej pt. "Historia pisma" zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną na ulicy Chłodnej 11. Reżim sanitarny zachowany, a uczniowie w maseczkach uśmiechają się oczami :)

            • "Czytelnicze polecajki"

            • "Czytelnicze polecajki" to nowa forma promocji czytelnictwa w klasie I liceum. Co tydzień na tablicy będą umieszczane recenzje książek zaproponowanych przez uczniów, dzięki czemu poznamy się lepiej i wzajemnie zainspirujemy. 

            • 46. Olimpiada Języka Angielskiego

            • Lepsza znajomość języków obcych jednym z głównych warunków zbliżenia między narodami. Oto hasło przewodnie 46. Olimpiady Języka Angielskiego. Uczniowie naszego liceum mają możliwość wzięcia udziału w intensywnych przygotowaniach, których celem jest rozwijanie pasji i kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy oraz stymulowania aktywności poznawczej.  Rozszerzenie zakresu i podniesienie poziomu wiedzy uczniów o krajach angielskiego obszaru językowego, rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz umiejętności kluczowych dla studiów uniwersyteckich stanowią istotne elementy tego procesu.

            • Świat Rembrandta to już inny świat?

            • Uczniowie III-ej klasy liceum wybrali się do Zamku Królewskiego na wystawę Świat Rembrandta. Oprócz obrazów i grafik holenderskiego mistrza wystawa pokazuje wiele aspektów życia, które wpłynęły na twórczość malarza. Szeroki kontekst (polityczny, kulturowy, religijny, społeczny) pozwala zrozumieć czym inspirował się Rembrandt. Serdecznie polecamy

            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22

            • Rok szkolny 2021/22 rozpoczniemy uroczystą Mszą Świętą, która odbędzie się 1 września 2021 r. (środa) o godz. 11.00 w kościele Parafii św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej.

              Po Mszy Św. uczniowie spotkają się z wychowawcami.

            • Spotkanie z Adamem Rostkowskim

            • Nasze Liceum odwiedził Adam Rostkowski, fotograf, który współpracuje z Unicef, a którego zdjęcia były publikowane między innymi w National Geographic, Vogue Poland czy Zwierciadle.

              Pan Adam opowiedział nam o swojej pracy w Ośrodku Jeevodaya w Indiach. Przybliżył nam problemy osób trędowatych i wykluczonych. Mieliśmy okazję obejrzeć Jego piękne zdjęcia, które wykonał podczas swoich podróży z różnymi organizacjami pomocowymi. Podzielił się też z nami swoimi innymi pasjami; filmem, a szczególnie muzyka filmową.

              Dziękujemy za inspiracje.

            • Dzień Dziecka

            • 1-ego czerwca klasa II LO wybrała się na spacer po pięknych, zwłaszcza wiosną Łazienkach Królewskich. Choć do dorosłości nam blisko i pilno, miło było skorzystać z Dnia Dziecka i cieszyć się z "legalnych wagarów"  :)

            • Licealiści zapraszają na warsztaty

            • Na początek kilka słów o projekcie ZWOLNIENI Z TEORII:

              Uczniowie naszego liceum zaangażowali się w tworzenie ambitnych projektów społecznych dzięki platformie Zwolnieni z teorii (https://zwolnienizteorii.pl/) To przestrzeń, w której uczniowie mogą zdobywać praktykę stając się młodymi project managerami. Partnerami Zwolnionych z teorii są liczące się na rynku firmy i instytucje, m.in. Allegro, ING, pracuj.pl oraz Google, które zapewniają eksperckie wsparcie, szkolenia, porady prawne czy np. chmury obliczeniowe. Uczestnicy uczą się jak zdobywać partnerów biznesowych, jak planować działania oraz planować budżet. Na każdym kroku projektu pomaga im Mentor - starszy kolega, który ma już doświadczenie w zarządzaniu projektami. Każdy, kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Najlepsi mają szansę na zdobycie Złotych Wilków. Każdy, kto dotrze do końca, odbiera międzynarodowy certyfikat zarządzania projektami zgodny ze standardami międzynarodowego instytutu Project Management Institute. PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tysięcy kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu.

              W bycie liderem projektu zaangażował się w szczególności Maciej, uczeń II klasy naszego LO. Oto wiadomość - zaproszenie od Maćka:

              Dzień dobry!

              Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich nauczycieli ze szkoły przy ul. Ogrodowej do wzięcia udziału w naszych warsztatach Bądźmy Online. Po bardzo długim okresie nauki zdalnej, chcielibyśmy przekazać Wam nasze refleksje dotyczące tego czasu oraz namówić Was do nie rezygnowania z Teamsów. Podczas warsztatów pokażemy na żywo funkcje tej platformy, które idealnie znajdą swoje zastosowanie w normalnej edukacji na żywo. Warsztaty odbędą się online 31 maja (poniedziałek) o godzinie 18:00. Wystarczy kliknąć w link zamieszczony w zespole Nauczyciele na Teamsach lub w Librusie.

               

              Z poważaniem,

              Maciej

              Zespół Bądźmy Online

            • Przypadki wścieklizny u lisów na terenie województwa mazowieckiego - komunikat kuratorium

            • 13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 18. przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono powiecie otwockim - w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących w strefie ochronnej.

              Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Proszę również pamiętać o bezpieczeństwie naszych zwierząt; szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty - powiedział Wojewoda Mazowiecki.

              Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila

              Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

              Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

              Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii

            • Spotkanie z Panią Krystyną Budnicką

            • W dniu 4 maja uczniowie Liceum i starszych klas Szkoły Podstawowej mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panią Krystyną Budnicką. Była to niezwykła lekcja historii. Pani Krystyna opowiedziała o swoich przeżyciach z czasów II-ej wojny światowej. Jej opowieść poruszyła wszystkich słuchaczy. Jako jedyna ze swojej rodziny przeżyła koszmar życia i powstania w Warszawskim getcie. Młodzi ludzie z wielką uwagą słuchali o tym w jak ciężkich, nieludzkich warunkach przyszło żyć ich rówieśnikom z przed kilkudziesięciu lat.

              Spotkanie z Panią Krystyną to wielka lekcja historii, ale również ogromnej pokory, wdzięczności i szacunku do drugiego człowieka.

              Dziękujemy Pani Krystyno.

            • Filary kształcenia humanistycznego (7)

            • OBCOWANIE Z MEDIAMI

              Aby zrozumieć własny świat, współczesny uczeń musi zrozumieć metody funkcjonowania mediów. Dlatego też uczy się odróżniać informację od komentarza i fakt od opinii. Rozumie mechanizmy manipulacji, propagandy i kłamstwa. Uczy się podstawowych zasad z zakresu epistemologii i etyki (prawda vs. fałsz). Poznaje zatem pojęcia, stanowiące punkt wyjścia do rozwijania umiejętności logicznego rozumowania, które stanowi filar systemu kształcenia integralnego.

              Jak widać każdy z wymienionych obszarów częściowo warunkuje kolejny. Rozgraniczanie tych kompetencji w procesie kształcenia jest niezbędne, by uczeń rozumiał jakie sfery stanowią filary edukacji humanistycznej. W istocie jednak celem nie jest wybiórcze rozwijanie kompetencji, lecz ukształtowanie postawy zintegrowanego wewnętrznie, krytycznie analizującego rzeczywistość chrześcijanina – a zatem absolwenta Katolickiego LO im. ks. Jerzego Popiełuszko