Co nowego w szkole?
Plan lekcji od 11 października
Lekcja biblioteczna "Historia pisma"
Klasa I liceum na lekcji bibliotecznej pt. "Historia pisma" zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną na ulicy Chłodnej 11. Reżim sanitarny zachowany, a uczniowie w maseczkach uśmiechają się oczami :)
"Czytelnicze polecajki"
"Czytelnicze polecajki" to nowa forma promocji czytelnictwa w klasie I liceum. Co tydzień na tablicy będą umieszczane recenzje książek zaproponowanych przez uczniów, dzięki czemu poznamy się lepiej i wzajemnie zainspirujemy.
46. Olimpiada Języka Angielskiego
Lepsza znajomość języków obcych jednym z głównych warunków zbliżenia między narodami. Oto hasło przewodnie 46. Olimpiady Języka Angielskiego. Uczniowie naszego liceum mają możliwość wzięcia udziału w intensywnych przygotowaniach, których celem jest rozwijanie pasji i kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy oraz stymulowania aktywności poznawczej. Rozszerzenie zakresu i podniesienie poziomu wiedzy uczniów o krajach angielskiego obszaru językowego, rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz umiejętności kluczowych dla studiów uniwersyteckich stanowią istotne elementy tego procesu.
Świat Rembrandta to już inny świat?
Uczniowie III-ej klasy liceum wybrali się do Zamku Królewskiego na wystawę Świat Rembrandta. Oprócz obrazów i grafik holenderskiego mistrza wystawa pokazuje wiele aspektów życia, które wpłynęły na twórczość malarza. Szeroki kontekst (polityczny, kulturowy, religijny, społeczny) pozwala zrozumieć czym inspirował się Rembrandt. Serdecznie polecamy
Podręczniki w roku szkolnym 2021/22
Listy podręczników Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jerzego Popiełuszki w roku szkolnym 2021/2022.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22
Rok szkolny 2021/22 rozpoczniemy uroczystą Mszą Świętą, która odbędzie się 1 września 2021 r. (środa) o godz. 11.00 w kościele Parafii św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej.
Po Mszy Św. uczniowie spotkają się z wychowawcami.
Spotkanie z Adamem Rostkowskim
Nasze Liceum odwiedził Adam Rostkowski, fotograf, który współpracuje z Unicef, a którego zdjęcia były publikowane między innymi w National Geographic, Vogue Poland czy Zwierciadle.
Pan Adam opowiedział nam o swojej pracy w Ośrodku Jeevodaya w Indiach. Przybliżył nam problemy osób trędowatych i wykluczonych. Mieliśmy okazję obejrzeć Jego piękne zdjęcia, które wykonał podczas swoich podróży z różnymi organizacjami pomocowymi. Podzielił się też z nami swoimi innymi pasjami; filmem, a szczególnie muzyka filmową.
Dziękujemy za inspiracje.
Dzień Dziecka
1-ego czerwca klasa II LO wybrała się na spacer po pięknych, zwłaszcza wiosną Łazienkach Królewskich. Choć do dorosłości nam blisko i pilno, miło było skorzystać z Dnia Dziecka i cieszyć się z "legalnych wagarów" :)
Licealiści zapraszają na warsztaty
Na początek kilka słów o projekcie ZWOLNIENI Z TEORII:
Uczniowie naszego liceum zaangażowali się w tworzenie ambitnych projektów społecznych dzięki platformie Zwolnieni z teorii (https://zwolnienizteorii.pl/) To przestrzeń, w której uczniowie mogą zdobywać praktykę stając się młodymi project managerami. Partnerami Zwolnionych z teorii są liczące się na rynku firmy i instytucje, m.in. Allegro, ING, pracuj.pl oraz Google, które zapewniają eksperckie wsparcie, szkolenia, porady prawne czy np. chmury obliczeniowe. Uczestnicy uczą się jak zdobywać partnerów biznesowych, jak planować działania oraz planować budżet. Na każdym kroku projektu pomaga im Mentor - starszy kolega, który ma już doświadczenie w zarządzaniu projektami. Każdy, kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Najlepsi mają szansę na zdobycie Złotych Wilków. Każdy, kto dotrze do końca, odbiera międzynarodowy certyfikat zarządzania projektami zgodny ze standardami międzynarodowego instytutu Project Management Institute. PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tysięcy kierowników projektów z całego świata, która wyznacza globalne standardy w zarządzaniu.
W bycie liderem projektu zaangażował się w szczególności Maciej, uczeń II klasy naszego LO. Oto wiadomość - zaproszenie od Maćka:
Dzień dobry!
Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich nauczycieli ze szkoły przy ul. Ogrodowej do wzięcia udziału w naszych warsztatach Bądźmy Online. Po bardzo długim okresie nauki zdalnej, chcielibyśmy przekazać Wam nasze refleksje dotyczące tego czasu oraz namówić Was do nie rezygnowania z Teamsów. Podczas warsztatów pokażemy na żywo funkcje tej platformy, które idealnie znajdą swoje zastosowanie w normalnej edukacji na żywo. Warsztaty odbędą się online 31 maja (poniedziałek) o godzinie 18:00. Wystarczy kliknąć w link zamieszczony w zespole Nauczyciele na Teamsach lub w Librusie.
Z poważaniem,
Maciej
Zespół Bądźmy Online
Przypadki wścieklizny u lisów na terenie województwa mazowieckiego - komunikat kuratorium
13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 18. przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono powiecie otwockim - w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących w strefie ochronnej.
Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Proszę również pamiętać o bezpieczeństwie naszych zwierząt; szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty - powiedział Wojewoda Mazowiecki.
Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.
Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.
Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii
Spotkanie z Panią Krystyną Budnicką
W dniu 4 maja uczniowie Liceum i starszych klas Szkoły Podstawowej mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panią Krystyną Budnicką. Była to niezwykła lekcja historii. Pani Krystyna opowiedziała o swoich przeżyciach z czasów II-ej wojny światowej. Jej opowieść poruszyła wszystkich słuchaczy. Jako jedyna ze swojej rodziny przeżyła koszmar życia i powstania w Warszawskim getcie. Młodzi ludzie z wielką uwagą słuchali o tym w jak ciężkich, nieludzkich warunkach przyszło żyć ich rówieśnikom z przed kilkudziesięciu lat.
Spotkanie z Panią Krystyną to wielka lekcja historii, ale również ogromnej pokory, wdzięczności i szacunku do drugiego człowieka.
Dziękujemy Pani Krystyno.
Filary kształcenia humanistycznego (7)
OBCOWANIE Z MEDIAMI
Aby zrozumieć własny świat, współczesny uczeń musi zrozumieć metody funkcjonowania mediów. Dlatego też uczy się odróżniać informację od komentarza i fakt od opinii. Rozumie mechanizmy manipulacji, propagandy i kłamstwa. Uczy się podstawowych zasad z zakresu epistemologii i etyki (prawda vs. fałsz). Poznaje zatem pojęcia, stanowiące punkt wyjścia do rozwijania umiejętności logicznego rozumowania, które stanowi filar systemu kształcenia integralnego.
Jak widać każdy z wymienionych obszarów częściowo warunkuje kolejny. Rozgraniczanie tych kompetencji w procesie kształcenia jest niezbędne, by uczeń rozumiał jakie sfery stanowią filary edukacji humanistycznej. W istocie jednak celem nie jest wybiórcze rozwijanie kompetencji, lecz ukształtowanie postawy zintegrowanego wewnętrznie, krytycznie analizującego rzeczywistość chrześcijanina – a zatem absolwenta Katolickiego LO im. ks. Jerzego Popiełuszko
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
[… dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha, niniejszą konstytucję uchwalamy…]
Dnia 3 Maja obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Akt ten przyjęto z entuzjazmem pod hasłem ,,Król z narodem, naród z królem". Była to pierwsza konstytucja w Europie, a druga na świecie.
Uczeń klasy II na lekcji historii przygotował prezentację.
78 rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim
Z okazji 78 rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim w klasach VII, VIII SP i II LO uczniowie obejrzeli film "Muranów - dzielnica północna". Następnie odpowiadali na pytania związane z treścią filmu. Film na YT: https://tiny.pl/rs25r
Filary kształcenia humanistycznego (6)
SZTUKA PISANIA
Umiejętności retoryczne znajdują swoje odzwierciedlenie w kompetencjach redaktorskich. Dlatego uczeń poznaje odpowiednią strukturę tekstu, rozumie model, według którego powinien tworzyć własną pracę i zachowuje logikę argumentacji. Próbuje z dystansem patrzeć na własny tekst, aby nauczyć się poprawiać własne błędy. Uczeń ćwiczy pisanie tekstów argumentacyjnych, co wymaga precyzyjnego formułowania własnego stanowiska i odpowiedniego doboru rzeczowych argumentów.
Święto Chrztu Polski
Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”. Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.
Uczcijmy to święto poprzez wywieszenie flag na swoich budynkach. To nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej ojczyźnie, ale też w trudnym czasie pandemii koronawirusa nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach.
Droga Krzyżowa 2021
W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną katecheci - P. Agnieszka i br. Jose oraz o. Emilio zaprosili uczniów, nauczycieli, rodziców na Drogę Krzyżową. Mogła się ona odbyć tylko on-line. Uczniowie poszczególnych klas mieli wyznaczone zadania jako lektorzy podczas nabożenstwa. Było bardzo uroczyście. Tą Drogą Krzyżową rozpoczął się Wielki Tydzień.
5
Nasi licealiści o szkole.....
"To liceum oferuje każdemu uczniowi pomoc nauczycieli potrzebną do osiągania oczekiwanych celów w nauce, a obecność kameralnych klas pozwala na bardziej bezpośrednie i zindywidualizowane podejście nauczyciela do ucznia. Kwestie wychowawcze też zajmują znaczącą rolę, jako że wychowawca skupia się na odpowiednim rozwoju ucznia i jego samorealizacji. Uczęszczanie do tej szkoły daje możliwość pomyślnego ukończenia liceum z pewnością siebie i z ambicjami na przyszłość".
"Moim zdaniem największą zaletą tej szkoły jest indywidualne podejście do ucznia i mało osób w klasie. Przez to nie jesteśmy dla nauczycieli tylko numerkami w dzienniku jak to wygląda w publicznych szkołach".
"Odkąd ja przeniosłam się do szkoły na Ogrodowej minęło bardzo niedużo czasu, ale mogę powiedzieć o niej już niejedną dobrą rzecz. Obecnie jestem w drugiej klasie liceum i poprzednie półtora roku spędziłam w dużym, publicznym liceum w Warszawie. Przeniesienie się tutaj było jedną z moich lepszych decyzji. Nauczyciele traktują nas poważnie i są bardzo serdecznymi i wyrozumiałym ludźmi, którzy dbają o naszą edukację, ale również przekazują wartości, którymi, idąc do tej szkoły, chcemy się kierować. Małe klasy, a przynajmniej taka do której ja trafiłam (9 osób), jest zdecydowanie sprzyjającą rzeczą przede wszystkim właśnie w czasie pandemii. Nie wiem jeszcze, jak wszystko to będzie wyglądać po powrocie do stacjonarnego nauczania, ale jestem pewna, że będzie tylko lepiej".
Filary kształcenia humanistycznego (5)
ROZWÓJ CZYTELNICTWA
W naszej szkole panuje atmosfera przyjazna czytaniu. Uczniowie noszą ze sobą książki – nie tylko lektury. Wbrew statystykom nasi wychowankowie czytają zadane im teksty, by potem wraz z rówieśnikami i nauczycielem odkrywać w nich zaskakujące treści. Analiza tekstu wymaga rzetelnego warsztatu metodycznego, który uczeń opanowuje zarówno podczas samodzielnej pracy na źródle, jak i podczas dyskusji (ważnego elementu w procesie kształcenia).
Tworzymy autorską listę lektur, która pozwoli młodemu człowiekowi konfrontować się z wyzwaniami współczesności. Wskazujemy problemy, jakie niesie ze sobą dorosłość. Dyskutujemy otwarcie na trudne tematy, dając uczniom szansę w wolności wyrazić własne zdanie. Jednocześnie pokazujemy rozwiązania problemów w duchu antropologii chrześcijańskiej.
Archiwum Aktualności