• Co nowego w szkole?

            • Kraków. Wieliczka.

            • W dniach 25-27 maja 2022 roku gościliśmy w Krakowie i Wieliczce. Zapoznawaliśmy się z bogatą historią miasta i dniem codziennym krakowian. Chłonęliśmy atmosferę Rynku Głównego z pięknie kwitnącymi właśnie akacjami. Wysłuchaliśmy hejnału i podziwialiśmy Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli Bazylikę Mariacką z ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice podtrzymujące tradycje kupieckie, Wieżę Ratuszową, Kościół Św. Wojciecha, Pomnik Adama Mickiewicza, Bramę Floriańską i Barbakan. Dotarliśmy do Zamku na Wawelu i bulwarów nad Wisłą. Smok obszedł się z nami łaskawie. I wyjątkowo ogniem nie zionął. Spacerowaliśmy Plantami, które otaczają krakowską starówkę cennym pierścieniem zieleni – to pamiątka po rozebranych murach miejskich. Wędrowaliśmy ulicami Krakowa i podziemiami schodząc pod powierzchnię do Muzeum – Rynek Podziemny. A w nim podziwialiśmy monety, ceramikę, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne potwierdzające wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim rynku oraz zachowane fragmenty średniowiecznych brukowanych dróg. Gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał – wszystko, co zagubiło się mieszkańcom na przestrzeni stuleci - teraz przybliżyło nam warunki życia w dawnym Krakowie. Z Kopca Kościuszki obserwowaliśmy panoramę miasta, a wystawa przybliżyła nam życie i działalność Tadeusza Kościuszki. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest najstarszym tego rodzaju w naszym kraju, spędziliśmy miło czas eksplorując florę z wielu zakątków świata z różnych stref klimatycznych. Szczególne wrażenie zrobiły na nas długie chodniki i olbrzymie komory kopalni soli w Wieliczce. Pani Przewodnik ciekawie zapoznała nas z historią miejsca, technikami wydobywania soli na przestrzeni wieków, jej rodzajami i dniem współczesnym Wieliczki.

            • Lider Przyjaznej Edukacji

            • W naszym liceum młodzież nie tylko zdobywa wiedzę i umiejętności, pogłębia je w wybranych przez siebie dziedzinach, ale także ma możliwość rozwijania osobowości w środowisku życzliwym i wspierającym. Jest dla nas ważne, aby inspirować i wskazywać kierunki, nie zawsze oczywiste, ale wartościowe i wzbogacające. Jest nam bliskie przekonanie, że w środowisku przyjaznym, zorientowanym na pomoc w osiąganiu wyznaczonych celów, nasi uczniowie osiągają sukcesy. W naszej szkole uczeń tworzy swój indywidualny PLAN EDUKACYJNY, na który składają się wybory zgodne z zainteresowaniami, potencjałem i dalszymi zamierzeniami. Miło nam poinformować, że nasze starania zostały dostrzeżone i docenione przez niezależnych ekspertów, co tym bardziej zobowiązuje nas do dalszych starań, aby tytuł Lidera Przyjaznej Edukacji pozostał z nami na dłużej. Dziękujemy.

            • Pożegnanie klasy trzeciej 2022

            • 29 kwietnia 2022 roku świętowaliśmy zakończenie edukacji naszych licealistów. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafii św. Andrzeja Apostoła. Eucharystię odprawił ks. dr Zbigniew Badowski wraz z o. Emilio naszym Asystentem Kościelnym. W kazaniu podkreślił, że jedną z najpiękniejszych cech człowieka jest wdzięczność. Zachęcił młodzież do wdzięczności za minione lata edukacji szkolnej. „Człowiek chce być mądry, poznawać świat. Ale sama mądrość nie wystarczy. Nawet człowiek mądry, inteligentny, jeżeli będzie zły, wyrządzi szkodę sobie, społeczeństwu. Konieczna jest więc mądrość połączona z dobrocią serca” – mówił ks. Badowski. Podkreślił, że trzeba wiele wysiłku włożyć, aby stawać się człowiekiem dobrym i że nieustannie musimy dokonywać wyborów moralnych, między dobrem a złem. Dlatego potrzeba pracy nad sobą, co jest zadaniem na całe życie.

              Po Mszy św. nastąpiło rozdanie świadectw i nagród. Dyrektor Katolickiego Zespołu Edukacyjnego życzył, aby absolwentom nigdy nie zabrakło  mądrości i miłości, aby umieli rozwiązywać problemy i zawsze przyświecała im myśl patrona liceum bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Zło dobrem zwyciężaj”. – Kiedy będziemy wszystkie sprawy rozwiązywać z miłością, wiarą i nadzieją, to ten świat będzie o wiele piękniej wyglądał. Wychowawczyni klasy maturalnej życzyła, aby odnaleźli swoją drogę, byli szczęśliwi w tym, co będą robić w życiu. Podziękowała za dzielenie się z nią swoim światem, za każdą rozmowę, każdy uśmiech. Z kolei rodzice podziękował nauczycielom za zaangażowanie i cierpliwość, aby jak najlepiej przygotować uczniów do matury. „Mam nadzieję, że młodzież doceni, jak wspaniałych nauczycieli miała” – zaznaczył przedstawiciel rodziców. Maturzystów żegnała młodzież z klas młodszych: „Wierzymy, że przyjaźnie i nauka wyniesione ze szkoły zostaną z wami na całe życie. Włożyliście dużo wysiłku w dobre przygotowanie się do matury i liczymy, że to zaowocuje dobrymi wynikami. Będziemy ciepło o was myśleć i trzymać kciuki na egzaminie” – mówił przedstawiciel klasy pierwszej. Na koniec głos zabrali też sami maturzyści, dziękując nauczycielom i rodzicom. Specjalne podziękowania skierowali do Pana Dyrektora, który – jak się wyrazili - „potrafi zrozumieć człowieka, wysłuchać, doradzić”.